In Stock SKU: Q-FIX-308-16IN-BLU-RSR
MODEL/DESC: The Fix
Action: Bolt
Caliber: 308 Win
Barrel Length: 16"
Capacity: 10+1
Trigger: Two Stage Match
Safety: Selector Switch
OAL: 35.10"- 36.60"
Weight: 6.30 lbs
Stock Description: Folding
Metal Finish: Black/Blue Accents
Muzzle: Cherry Bomb Muzzle Brake
Receiver Material: Aluminum
Sights: None
Barrel Description: Lightweight
Twist: 1:10"
Barrel Length Range: 16" to 16.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right Hand
Stock Finish Group: Black
Metal Finish Group: Blued/Black
Q The Fix, Bolt Action, 308 Winchester, 16" Threaded Barrel, Black, Folding and Adjustable Stock, Right Hand, 10Rd, Product Finishes, Shade Variations and Other Imperfections Are Normal Due to the Manufacturing Process FIX-308-16IN-BLU
UPC 866955000317
MFG Q
MFG NUM FIX-308-16IN-BLU
MODEL The Fix
CALIBER 308 Winchester
TYPE Long Guns-Hunting Rifles
BARREL 16" - Threaded
ACTION Bolt
CAPACITY 10RD
STOCK FRAME GRIPS Magpul
FEATURES Action: Bolt Caliber: 308 Win Barrel Length: 16" Capacity: 10+1 Trigger: Two Stage Match Safety: Selector Switch OAL: 35.10"- 36.60" Weight: 6.30 lbs Stock Description: Folding Metal Finish: Black/Blue Accents Muzzle: Cherry Bomb Muzzle Brake Receiver Material: Aluminum Sights: None Barrel Description: Lightweight Twist: 1:10" Barrel Length Range: 16" to 16.99" Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs Hand: Right Hand Stock Finish Group: Black Metal Finish Group: Blued/Black