In Stock SKU: BERBPR37-65CM-RSR
MODEL/DESC: Premier Series
Action: Bolt
Caliber: 6.5 Creedmoor
Barrel Length: 22"
Capacity: 5+1
Trigger: TriggerTech
Safety: Two-Position
OAL: 43"
Weight: 6.70 lbs
Stock Description: XLR Folding Chassis
Twist: 1:10"
Barrel Description: Carbon Fiber Threaded
Muzzle: Omni Muzzle Brake
Receiver Material: Stainless Steel
Sights: None
Barrel Length Range: 22" to 22.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right Hand
Stock Finish Group: Brown
Bergara Premier Series MG Lite Rifle, Bolt Action Rifle, 6.5 Creedmoor, 22" Carbon Fiber Barrel, Threaded 5/8X24, Omni Muzzle Brake, Cerakote Finish, Black, Magnesium Chassis Stock w/ Folder, 5 Rounds, AICS Style Detachable Magazine, Right Hands BPR37-65CM
UPC 043125065455
MFG Bergara
MFG NUM BPR37-65CM
MODEL Premier Series
CALIBER 6.5mm Creedmoor
TYPE Long Guns-Hunting Rifles
BARREL 22" - Carbon Fiber Barrel
ACTION Bolt
CAPACITY 5RD
FINISH Cerakote
FEATURES Action: Bolt Caliber: 6.5 Creedmoor Barrel Length: 22" Capacity: 5+1 Trigger: TriggerTech Safety: Two-Position OAL: 43" Weight: 6.70 lbs Stock Description: XLR Folding Chassis Twist: 1:10" Barrel Description: Carbon Fiber Threaded Muzzle: Omni Muzzle Brake Receiver Material: Stainless Steel Sights: None Barrel Length Range: 22" to 22.99" Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs Hand: Right Hand Stock Finish Group: Brown