Notify Me SKU: LWREPRMKIIR7TGF20SC-RSR
MODEL/DESC: REPR MKII
Caliber: 7.62x51mm NATO
Barrel Length: 20"
Capacity: 20+1
Trigger: Geissele Two-Stage
Safety: Selector Switch
OAL: 40.50"- 41.50"
Weight: 9 lbs
Stock Description: Magpul PRS
Muzzle: LWRC Ultra-4 Port Enhanced Muzzle Brake
Receiver Material: Aluminum
Sights: Iron
Barrel Description: Spiral Threaded
Twist: 1:10"
Barrel Length Range: 20" to 20.99"
Weight Range: 9 lbs - 9.99 lbs
Hand: Ambidextrous
Stock Finish Group: Black
Metal Finish Group: Blued/Black
LWRC REPR MKII, Semi-automatic Rifle, 308 Winchester/7.62 NATO, 20" Spiral Fluted Barrel, Threaded 5/8X24, LWRC Ultra Muzzle Brake, Tungsten Gray, Magpul PRS Stock, 20 Rounds, 1 Magazine REPRMKIIR7TGF20SC
UPC 850050325567
MFG LWRC
MFG NUM REPRMKIIR7TGF20SC
MODEL REPR MKII
CALIBER 308 Winchester
TYPE Long Guns-Modern Sporting Rifles
BARREL 20" - Spiral Fluted
ACTION Semi-automatic
CAPACITY 20RD
STOCK FRAME GRIPS Magpul MOE Plus
FEATURES Caliber: 7.62x51mm NATO Barrel Length: 20" Capacity: 20+1 Trigger: Geissele Two-Stage Safety: Selector Switch OAL: 40.50"- 41.50" Weight: 9 lbs Stock Description: Magpul PRS Muzzle: LWRC Ultra-4 Port Enhanced Muzzle Brake Receiver Material: Aluminum Sights: Iron Barrel Description: Spiral Threaded Twist: 1:10" Barrel Length Range: 20" to 20.99" Weight Range: 9 lbs - 9.99 lbs Hand: Ambidextrous Stock Finish Group: Black Metal Finish Group: Blued/Black