In Stock SKU: SGCROSS-308-24B-PRS-RSR
MODEL/DESC: Cross
Action: Bolt
Caliber: 308 Win
Barrel Length: 24"
Capacity: 10+1
Trigger: Two Stage Match
Safety: Ambi PRS Thumb Rest
OAL: 44.50"
Weight: 14.20 lbs
Stock Description: Precision Adj Folding
Muzzle: Thread Protector
Receiver Material: Aluminum
Sights: None
Barrel Description: Heavy Threaded
Twist: 1:10"
Barrel Length Range: 24" to 24.99"
Weight Range: 14 lbs to 14.99 lbs
Stock Finish Group: Black
Metal Finish Group: Silver/Gray
Sig Sauer Cross PRS, Bolt Action, 308 Winchester, 24" Stainless Heavy Contour 5R Barrel, 2 Piece Free Floating Handguard With Steel Arca Rail, Steel Frame Folding Stock, Forward Angle PRS Style Grip, Cerakote Elite Concrete Finish, 10 Rounds CROSS-308-24B-PRS
UPC 798681694563
MFG Sig Sauer
MFG NUM CROSS-308-24B-PRS
MODEL Cross
CALIBER 308 Winchester
TYPE Long Guns-Hunting Rifles
BARREL 24" - Stainless
ACTION Bolt
CAPACITY 10RD
FINISH Anodized
STOCK FRAME GRIPS Sig Sauer
FEATURES Action: Bolt Caliber: 308 Win Barrel Length: 24" Capacity: 10+1 Trigger: Two Stage Match Safety: Ambi PRS Thumb Rest OAL: 44.50" Weight: 14.20 lbs Stock Description: Precision Adj Folding Muzzle: Thread Protector Receiver Material: Aluminum Sights: None Barrel Description: Heavy Threaded Twist: 1:10" Barrel Length Range: 24" to 24.99" Weight Range: 14 lbs to 14.99 lbs Stock Finish Group: Black Metal Finish Group: Silver/Gray