Notify Me SKU: WYVHB65CMR0T-RSR
MODEL/DESC: Vanguard
Caliber: 6.5 Creedmoor
Barrel Length: 20"
Capacity: 4+1
Trigger: Adj Two-Stage Match
Safety: 3-Position
OAL: 40"
Weight: 7.50 lbs
Stock Description: Boyd's Fixed Thumbhole
Twist: 1:8"
Barrel Description: #3 Fluted Threaded
Receiver Material: Steel
Sights: None
Barrel Length Range: 20" to 20.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Stock Finish Group: Brown
Weatherby Vanguard Spike Camp, Bolt Action Rifle, 6.5 Creedmoor, 20" Threaded Barrel, 5/8X24, Cerakote Finish, Tungsten, 4 Round VHB65CMR0T
UPC 747115455416
MFG Weatherby
MFG NUM VHB65CMR0T
MODEL Vanguard
CALIBER 6.5mm Creedmoor
TYPE Long Guns-Hunting Rifles
BARREL 20" - Threaded
ACTION Bolt
CAPACITY 4RD
FINISH Cerakote
FEATURES Caliber: 6.5 Creedmoor Barrel Length: 20" Capacity: 4+1 Trigger: Adj Two-Stage Match Safety: 3-Position OAL: 40" Weight: 7.50 lbs Stock Description: Boyd's Fixed Thumbhole Twist: 1:8" Barrel Description: #3 Fluted Threaded Receiver Material: Steel Sights: None Barrel Length Range: 20" to 20.99" Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs Stock Finish Group: Brown