Notify Me SKU: LWREPRMKIIR7TGF16SC-RSR
MODEL/DESC: REPR MKII
Caliber: 7.62x51mm NATO
Barrel Length: 16"
Capacity: 20+1
Trigger: Geissele Two-Stage
Safety: Selector Switch
OAL: 34.80"- 37.60"
Weight: 9 lbs
Stock Description: B5 Systems Precision
Muzzle: LWRCI Ultra Brake 4- Port Muzzle Brake
Receiver Material: Aluminum
Sights: LWRCI Skirmish Back-Up Iron Sights
Barrel Description: Threaded
Twist: 1:10" RH
Barrel Length Range: 16" to 16.99"
Weight Range: 9 lbs - 9.99 lbs
Hand: Ambidextrous
Stock Finish Group: Black
LWRC REPR MKII, Side Charge, Semi-automatic Rifle, AR, 308 Winchester/7.62 NATO, 16.1" Cold Hammer Forged Spiral Fluted Barrel, Threaded 5/8x24, ULTRA Muzzle Break, Tungsten Gray, B5 Systems Stock, Magpul MOE Plus Grip, LWRCI Skirmish Sights, 30 Rounds, 1 Magazine, Ambidextrous REPRMKIIR7TGF16SC
UPC 850002972047
MFG LWRC
MFG NUM REPRMKIIR7TGF16SC
MODEL REPR MKII
CALIBER 308 Winchester
TYPE Long Guns-Modern Sporting Rifles
BARREL 16.1" - Spiral Fluted
ACTION Semi-automatic
CAPACITY 30RD
STOCK FRAME GRIPS Magpul MOE Plus
FEATURES Caliber: 7.62x51mm NATO Barrel Length: 16" Capacity: 20+1 Trigger: Geissele Two-Stage Safety: Selector Switch OAL: 34.80"- 37.60" Weight: 9 lbs Stock Description: B5 Systems Precision Muzzle: LWRCI Ultra Brake 4- Port Muzzle Brake Receiver Material: Aluminum Sights: LWRCI Skirmish Back-Up Iron Sights Barrel Description: Threaded Twist: 1:10" RH Barrel Length Range: 16" to 16.99" Weight Range: 9 lbs - 9.99 lbs Hand: Ambidextrous Stock Finish Group: Black