In Stock SKU: Q-SW-556-16IN-RIFLEBLK-RSR
MODEL/DESC: Sugar Weasel
Caliber: 5.56 NATO
Barrel Length: 16"
Capacity: 30+1
Safety: 70 Degree Safety Selector
OAL: 31.75"- 35"
Weight: 6.20 lbs
Stock Description: Magpul SL-K
Muzzle: Cherry Bomb Muzzle Brake
Receiver Material: Aluminum
Sights: None
Barrel Description: Threaded
Twist: 1:7"
Barrel Length Range: 16" to 16.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Stock Finish Group: Black
Metal Finish Group: Blued/Black
Q Sugar Weasel, Semi-automatic, Rifle, 223 Remington/5.56 NATO, 16" Barrel, 1/2X28 Threaded, Anodized Finish, Black, Magpul SL-K Stock, 15" Free Floated M-LOK Handguard, 20 Rounds, 1 Magazine SW-556-16IN-RIFLE-BLK
UPC 810152960448
MFG Q
MFG NUM SW-556-16IN-RIFLE-BLK
MODEL Sugar Weasel
CALIBER 223 Remington
TYPE Long Guns-Modern Sporting Rifles
BARREL 16" - Threaded
ACTION Semi-automatic
CAPACITY 20RD
FINISH Anodized
FEATURES Caliber: 5.56 NATO Barrel Length: 16" Capacity: 30+1 Safety: 70 Degree Safety Selector OAL: 31.75"- 35" Weight: 6.20 lbs Stock Description: Magpul SL-K Muzzle: Cherry Bomb Muzzle Brake Receiver Material: Aluminum Sights: None Barrel Description: Threaded Twist: 1:7" Barrel Length Range: 16" to 16.99" Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs Stock Finish Group: Black Metal Finish Group: Blued/Black