In Stock SKU: PWSMK1-M2R-223-16-RSR
MODEL/DESC: MK1
Action: Semi-Auto
Caliber: 223 Wylde
Barrel Length: 16"
Capacity: 30+1
Trigger: Two-Stage Match
Safety: Manual Thumb
OAL: 32.75"- 36.25"
Weight: 6.11 lbs
Stock Description: Adjustable BCM Gunfighter
Muzzle: Flash Suppressor
Receiver Material: 7075-T6 Aluminum
Sights: Optic Ready
Barrel Description: Lightweight
Twist: 1:8"
Barrel Length Range: 16" to 16.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Black
Metal Finish Group: Blued/Black
Primary Weapons Systems PWSMK1-M2R-223-16MK1, Mod 2, Semi-automatic Rifle, 223 Wylde, 16.1" Barrel, Mid-length Gas System, 1:8 Twist, Anodized Finish, Black, Magpul Stock, Magpul Grip, 30 Rounds, 1 Magazine MK1-M2R-223-16
UPC 811154033086
MFG primary weapons systems
MFG NUM MK1-M2R-223-16
MODEL MK1
CALIBER 223 Wylde
TYPE Long Guns-Modern Sporting Rifles
BARREL 16.1" - 1:8
ACTION Semi-automatic
CAPACITY 30RD
STOCK FRAME GRIPS Magpul
FEATURES Action: Semi-Auto Caliber: 223 Wylde Barrel Length: 16" Capacity: 30+1 Trigger: Two-Stage Match Safety: Manual Thumb OAL: 32.75"- 36.25" Weight: 6.11 lbs Stock Description: Adjustable BCM Gunfighter Muzzle: Flash Suppressor Receiver Material: 7075-T6 Aluminum Sights: Optic Ready Barrel Description: Lightweight Twist: 1:8" Barrel Length Range: 16" to 16.99" Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs Hand: Right Stock Finish Group: Black Metal Finish Group: Blued/Black