In Stock SKU: FRDFX9R16E-FDE-RSR
MODEL/DESC: FX9
Caliber: 9mm Luger
Barrel Length: 16"
Stock Description: B5 Bravo
Muzzle: P&W Muzzle Brake
Receiver Material: Aluminum
Sights: None
Barrel Length Range: 16" to 16.99"
Stock Finish Group: Black
Metal Finish Group: Brown/Tan
Freedom Ordnance FX9 Elite, Semi-automatic Rifle, AR, 9MM, 14.5" Pinned (16" OAL) Barrel, Aluminum Frame, Flash Hider, Anodized Finish, Flat Dark Earth, B5 Stock and Grip, 13.5" M-LOK Handguard, Optics Ready, 1 Magazine, 32 Rounds, Right Hand FX9R16E-FDE
UPC 856169007608
MFG Freedom Ordnance
MFG NUM FX9R16E-FDE
MODEL FX9
CALIBER 9mm Luger
TYPE Long Guns-Modern Sporting Rifles
BARREL 14.5" Pinned (16" OAL)
ACTION Semi-automatic
CAPACITY 32RD
FINISH Anodized
SIGHTS Optics Ready
STOCK FRAME GRIPS Polymer
FEATURES Caliber: 9mm Luger Barrel Length: 16" Stock Description: B5 Bravo Muzzle: P&W Muzzle Brake Receiver Material: Aluminum Sights: None Barrel Length Range: 16" to 16.99" Stock Finish Group: Black Metal Finish Group: Brown/Tan