Notify Me SKU: LWICMKIIR5TG16-RSR
MODEL/DESC: ICMKII
Caliber: 223 Rem/5.56 NATO
Barrel Length: 16.10"
Capacity: 30+1
Safety: Selector Switch
Weight: 7.30 lbs
Stock Description: LWRC Compact
Sights: LWRCI Skirmish Back-Up Iron Sights
Barrel Description: Spiral Fluted Threaded
Twist: 1:7"
Barrel Length Range: 16" to 16.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Ambidextrous
Stock Finish Group: Black
LWRC ICMKII, Semi-automatic Rifle, AR-15, 16.1" Threaded Barrel, Matte Finish, Tungsten Gray, LWRC Ultra Grip, LWRCI Compact Stock, 30 Rounds, 1 Magazine ICMKIIR5TG16
UPC 850058027869
MFG LWRC
MFG NUM ICMKIIR5TG16
MODEL ICMKII
CALIBER 5.56x45mm NATO
TYPE Long Guns-Modern Sporting Rifles
BARREL 16.1" - 1:7
ACTION Semi-automatic
CAPACITY 30RD
STOCK FRAME GRIPS LWRC Ultra
FEATURES Caliber: 223 Rem/5.56 NATO Barrel Length: 16.10" Capacity: 30+1 Safety: Selector Switch Weight: 7.30 lbs Stock Description: LWRC Compact Sights: LWRCI Skirmish Back-Up Iron Sights Barrel Description: Spiral Fluted Threaded Twist: 1:7" Barrel Length Range: 16" to 16.99" Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs Hand: Ambidextrous Stock Finish Group: Black