Notify Me SKU: BERBPR20-7BC-RSR
MODEL/DESC: Premier Series
Action: Bolt
Caliber: 7mm BC
Barrel Length: 20"
Capacity: 5+1
Trigger: TriggerTech
Safety: Two-Position
OAL: 41.50"
Weight: 9.50 lbs
Stock Description: Adj Cheek & LOP Mini-Chassis
Twist: 1:8"
Barrel Description: Threaded
Muzzle: Thread Protector
Receiver Material: Stainless Steel
Sights: None
Barrel Length Range: 20" to 20.99"
Weight Range: 9 lbs - 9.99 lbs
Hand: Right Hand
Stock Finish Group: Black
Bergara Premier Series HMR Pro Rifle, Bolt Action, 7MM Back Country, 20" Threaded Barrel, 5/8X24 Thread Pitch, Cerakote Finish, Gray, HMR Molded Stock with Mini-Chassis, TriggerTech Trigger, 5 Rounds, 1 AICS Magazine, Right Hand BPR20-7BC
UPC 043125007097
MFG Bergara
MFG NUM BPR20-7BC
MODEL Premier Series
CALIBER 7MM Backcountry
TYPE Long Guns-Hunting Rifles
BARREL 20" - Threaded
ACTION Bolt
CAPACITY 5RD
FEATURES Action: Bolt Caliber: 7mm BC Barrel Length: 20" Capacity: 5+1 Trigger: TriggerTech Safety: Two-Position OAL: 41.50" Weight: 9.50 lbs Stock Description: Adj Cheek & LOP Mini-Chassis Twist: 1:8" Barrel Description: Threaded Muzzle: Thread Protector Receiver Material: Stainless Steel Sights: None Barrel Length Range: 20" to 20.99" Weight Range: 9 lbs - 9.99 lbs Hand: Right Hand Stock Finish Group: Black