Sig Sauer Cross PRS, Bolt Action, 6MM Creedmoor, 24" Stainless Barrel, Free Floating M-LOK Alloy Forend, Minimalist Folding Stock, Cerakote Elite Finish, Concrete, 10 Rounds, 1 Magazine CROSS-6MM-24B-PRS
| UPC | 798681692989 |
| MFG | Sig Sauer |
| MFG NUM | CROSS-6MM-24B-PRS |
| MODEL | Cross |
| CALIBER | 6mm Creedmoor |
| TYPE | Long Guns-Hunting Rifles |
| BARREL | 24" - Stainless |
| ACTION | Bolt |
| CAPACITY | 10RD |
| FINISH | Anodized |
| STOCK FRAME GRIPS | Sig Sauer |
| FEATURES | Action: Bolt Caliber: 6 Creedmoor Barrel Length: 24" Capacity: 10+1 Trigger: Two Stage Match Safety: Ambi PRS Thumb Rest OAL: 42.40"-44.40" Weight: 13.50 lbs Stock Description: Precision Adj Folding Muzzle: Thread Protector Receiver Material: Alloy Steel Sights: None Barrel Description: Heavy Threaded Twist: 1:7" Barrel Length Range: 24" to 24.99" Weight Range: 13 lbs to 13.99 lbs Stock Finish Group: Gray |