Notify Me SKU: SGRM400-16B-TRD-V2-CA-RSR
MODEL/DESC: M400
Action: Semi-Auto
Caliber: 223 Rem/5.56 NATO
Barrel Length: 16"
Capacity: 10+1
Trigger: Two-Stage Matchlite Duo
Safety: Ambidextrous
OAL: 35.75"
Weight: 6.50 lbs
Stock Description: Magpul MOE
Muzzle: 3-Port Brake
Receiver Material: Aluminum
Sights: None
Barrel Description: Threaded
Twist: 1:8"
Barrel Length Range: 16" to 16.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Ambidextrous
Stock Finish Group: Black
Sig Sauer M400 Tread V2, Semi-automatic Rifle, AR, 223 Remington/5.56 NATO, 16" Stainless Steel Barrel, Muzzle Brake, Mid-Length Gas System, Anodized Finish, Black, California Compliant Grip, Magpul MOE Fixed Stock, Free Float M-LOK Enhanced Handguard, SIG Matchlite 2 Stage Trigger, 10 Rounds, 1 Magazine, California Compliant RM400-16B-TRD-V2-CA
UPC 798681717972
MFG Sig Sauer
MFG NUM RM400-16B-TRD-V2-CA
MODEL M400
CALIBER .223 Remington
TYPE Long Guns
CAPACITY 10RD
FEATURES Action: Semi-Auto Caliber: 223 Rem/5.56 NATO Barrel Length: 16" Capacity: 10+1 Trigger: Two-Stage Matchlite Duo Safety: Ambidextrous OAL: 35.75" Weight: 6.50 lbs Stock Description: Magpul MOE Muzzle: 3-Port Brake Receiver Material: Aluminum Sights: None Barrel Description: Threaded Twist: 1:8" Barrel Length Range: 16" to 16.99" Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs Hand: Ambidextrous Stock Finish Group: Black