Notify Me SKU: SGCROSS-65-24B-PRS-RSR
MODEL/DESC: Cross
Action: Bolt
Caliber: 6.5 Creedmoor
Barrel Length: 24"
Capacity: 10+1
Trigger: Adj Two-Stage Match
Safety: Ambi PRS Thumb Rest
OAL: 42.40"-44.40"
Weight: 13.50 lbs
Stock Description: Precision Adj Folding
Receiver Material: Alloy Steel
Sights: None
Barrel Description: Heavy Threaded
Twist: 1:8"
Barrel Length Range: 24" to 24.99"
Weight Range: 13 lbs to 13.99 lbs
Stock Finish Group: Gray
Metal Finish Group: Gray/Silver
Sig Sauer SIG Cross PRS, Bolt Action Rifle, 6.5 Creedmoor, 24" Heavy Profile Stainless Steel Barrel, Free Floating M-LOK/ARCA Forend, Folding Precision Adjustable Stock, Cerakote Finish, Concrete, 10 Rounds, 1 Magazine CROSS-65-24B-PRS
UPC 798681694587
MFG Sig Sauer
MFG NUM CROSS-65-24B-PRS
MODEL Cross
CALIBER 6.5mm Creedmoor
TYPE Long Guns
CAPACITY 10RD
FEATURES Action: Bolt Caliber: 6.5 Creedmoor Barrel Length: 24" Capacity: 10+1 Trigger: Adj Two-Stage Match Safety: Ambi PRS Thumb Rest OAL: 42.40"-44.40" Weight: 13.50 lbs Stock Description: Precision Adj Folding Receiver Material: Alloy Steel Sights: None Barrel Description: Heavy Threaded Twist: 1:8" Barrel Length Range: 24" to 24.99" Weight Range: 13 lbs to 13.99 lbs Stock Finish Group: Gray Metal Finish Group: Gray/Silver