In Stock SKU: KRKV10-3CAP03-RSR
MODEL/DESC: VECTOR CRB
Action: Semi-Auto
Caliber: 10mm Auto
Barrel Length: 16"
Capacity: 10+1
Trigger: Single Stage
Safety: Ambidextrous Safety Lever
OAL: 34.90"-36.90"
Weight: 7.70 lbs
Stock Description: Fixed
Receiver Material: Polymer
Sights: Flip Up Front & Rear
Barrel Description: Threaded
Barrel Length Range: 16" to 16.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Ambidextrous
Stock Finish Group: Black
KRISS USA, Inc VECTOR CRB Gen III, Semi-automatic Rifle, 10MM, 16" Threaded Barrel, 9/16X24 Thread Pitch, Matte Finish, Alpine White, Low-Profile Flip-Up Sights, Fixed Stock, 1 Magazine, 10 Rounds, California Compliant KV10-3CAP03
UPC 810172121515
MFG KRISS
MFG NUM KV10-3CAP03
MODEL VECTOR CRB
CALIBER 10mm Auto
TYPE Long Guns-Modern Sporting Rifles
BARREL 16"
ACTION Semi-automatic
CAPACITY 10RD
SIGHTS Front/Rear Flip Sights
STOCK FRAME GRIPS Polymer
FEATURES Action: Semi-Auto Caliber: 10mm Auto Barrel Length: 16" Capacity: 10+1 Trigger: Single Stage Safety: Ambidextrous Safety Lever OAL: 34.90"-36.90" Weight: 7.70 lbs Stock Description: Fixed Receiver Material: Polymer Sights: Flip Up Front & Rear Barrel Description: Threaded Barrel Length Range: 16" to 16.99" Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs Hand: Ambidextrous Stock Finish Group: Black