Notify Me SKU: ATIG410NMD26-RSR
MODEL/DESC: Nomad
Action: Break Open
Gauge: 410 Gauge
Barrel Length: 26"
Capacity: 1rd
Chamber: 3"
OAL: 39.45"
Weight: 4.90 lbs
Stock Description: Fixed
Chokes Included: Fixed Modified
Barrel Description: Vent Rib
Sights: Brass Bead Front
Barrel Length Range: 26" to 26.99"
Weight Range: 4 lbs to 4.99 lbs
Stock Finish Group: Black
American Tactical Nomad SGS, Break Open Action Shotgun, Single Shot, 410 Bore, 3" Chamber, 18.5" Barrel, Matte Finish, Black, Mod X and Full Choke, Bead Front Sight, Synthetic Stock, 1 Round G410NMD26
UPC 819644021605
MFG American Tactical Imports
MFG NUM G410NMD26
MODEL Nomad
CALIBER 410 Bore 3"
TYPE Long Guns-Sporting Shotguns
BARREL 26"
ACTION Single Shot
CAPACITY 1RD
SIGHTS Bead
STOCK FRAME GRIPS Synthetic
CHAMBER 3"
FEATURES Action: Break Open Gauge: 410 Gauge Barrel Length: 26" Capacity: 1rd Chamber: 3" OAL: 39.45" Weight: 4.90 lbs Stock Description: Fixed Chokes Included: Fixed Modified Barrel Description: Vent Rib Sights: Brass Bead Front Barrel Length Range: 26" to 26.99" Weight Range: 4 lbs to 4.99 lbs Stock Finish Group: Black