In Stock SKU: DYREX1400-12-24-RSR
MODEL/DESC: EX1400
Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 24"
Capacity: 2rd
OAL: 41"
Weight: 6.61 lbs
Choke Configuration: Multi-Choke
Stock Description: Fixed
Chokes Included: Full/Improved Cylinder/Modified
Barrel Description: Side By Side
Sights: Bead Front
Safety: Tang
Barrel Length Range: 24" to 24.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Stock Finish Group: Brown
Derya EX1400, Side-by-Side, Shotgun, 12 Gauge, 3" Chambers, 24" Barrels, Chrome Finish, Black, Bead Sights, Walnut Stock, 2 Rounds, Includes (3)-Chokes-F/M/IF EX1400.12.24
UPC 810216300036
MFG derya
MFG NUM EX1400.12.24
MODEL EX1400
CALIBER 12 Gauge 3"
TYPE Long Guns-Sporting Shotguns
BARREL 24"
ACTION Side-By-Side
CAPACITY 2RD
FINISH Chrome
SIGHTS Bead
CHAMBER 3"
FEATURES Action: Break Open Gauge: 12 Gauge Barrel Length: 24" Capacity: 2rd OAL: 41" Weight: 6.61 lbs Choke Configuration: Multi-Choke Stock Description: Fixed Chokes Included: Full/Improved Cylinder/Modified Barrel Description: Side By Side Sights: Bead Front Safety: Tang Barrel Length Range: 24" to 24.99" Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs Stock Finish Group: Brown