In Stock SKU: BPR38-65CM-DAV
MODEL/DESC: Premier Series
Action: Bolt
Caliber: 6.5 Creedmoor
Barrel Length: 20"
Capacity: 5+1
Trigger: TriggerTech
Safety: Two-Position
OAL: 44"
Weight: 5.50 lbs
Stock Description: Fixed
Twist: 1:8"
Barrel Description: CURE Threaded
Muzzle: Omni Muzzle Brake
Sights: None
Barrel Length Range: 20" to 20.99"
Weight Range: 5 lbs to 5.99 lbs
Hand: Right Hand
Stock Finish Group: Black
Bergara Premier Series, Cima Pro, Bolt Action Rifle, 6.5 Creedmoor, 20" Carbon Fiber Barrel, Threaded 5/8X24, Omni Muzzle Brake, Cerakote Finish, Sniper Gray, Autoclave Carbon Fiber Stock, 5 Rounds, Hinged Floor Plate BPR38-65CM
UPC 043125000876
MFG Bergara
MFG NUM BPR38-65CM
MODEL Premier Series
CALIBER 6.5mm Creedmoor
TYPE Long Guns-Hunting Rifles
BARREL 20" - Carbon Fiber Barrel
ACTION Bolt
CAPACITY 5RD
FINISH Cerakote
FEATURES Action: Bolt Caliber: 6.5 Creedmoor Barrel Length: 20" Capacity: 5+1 Trigger: TriggerTech Safety: Two-Position OAL: 44" Weight: 5.50 lbs Stock Description: Fixed Twist: 1:8" Barrel Description: CURE Threaded Muzzle: Omni Muzzle Brake Sights: None Barrel Length Range: 20" to 20.99" Weight Range: 5 lbs to 5.99 lbs Hand: Right Hand Stock Finish Group: Black