Notify Me SKU: HMFN22ARCSE-DAV
MODEL/DESC: 1500
Action: Bolt
Caliber: 22 ARC
Barrel Length: 22"
Capacity: 5+1
Trigger: HACT 2-Stage
Safety: 3 Position
OAL: 43.50"
Weight: 6.40 lbs
Stock Description: Fixed
Twist: 1:7.5"
Barrel Description: Threaded
Muzzle: Muzzle Brake
Receiver Material: Aluminum
Sights: None
Barrel Length Range: 22" to 22.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right Hand
Stock Finish Group: Camouflage
Howa USA 1500 Fence Line, Bolt Action Rifle, 22 ARC, 22" Threaded Barrel, Scorched Earth Camo HTI Synthetic Stock, Burnt Bronze Barrel and Action, 5 Rounds HMFN22ARCSE
UPC 682146890105
MFG howa usa
MFG NUM HMFN22ARCSE
MODEL 1500
CALIBER 22 ARC
TYPE Long Guns-Hunting Rifles
BARREL 22" - Threaded
ACTION Bolt
CAPACITY 5RD
FINISH Matte
FEATURES Action: Bolt Caliber: 22 ARC Barrel Length: 22" Capacity: 5+1 Trigger: HACT 2-Stage Safety: 3 Position OAL: 43.50" Weight: 6.40 lbs Stock Description: Fixed Twist: 1:7.5" Barrel Description: Threaded Muzzle: Muzzle Brake Receiver Material: Aluminum Sights: None Barrel Length Range: 22" to 22.99" Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs Hand: Right Hand Stock Finish Group: Camouflage