Notify Me SKU: BPR40-65CM-DAV
MODEL/DESC: Premier Series
Action: Bolt
Caliber: 6.5 Creedmoor
Barrel Length: 20"
Capacity: 5+1
Trigger: TriggerTech
Safety: Two-Position
OAL: 39.75"
Weight: 6.75 lbs
Stock Description: Fixed Monte Carlo
Twist: 1:8"
Barrel Description: Fluted Threaded
Muzzle: Omni Muzzle Brake
Receiver Material: Stainless Steel
Sights: None
Barrel Length Range: 20" to 20.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right Hand
Stock Finish Group: Gray
Bergara Premier Series, Platinum Stalker, Bolt Action Rifle, 6.5 Creedmoor, 20" Steel Fluted and Threaded Barrel, Omni Muzzle Brake, Cerakote Finish, Laminate Pepper, Gray Laminate Wood Stock, 5 Rounds BPR40-65CM
UPC 043125065547
MFG Bergara
MFG NUM BPR40-65CM
MODEL Premier Series
CALIBER 6.5mm Creedmoor
TYPE Long Guns-Hunting Rifles
BARREL 20" - Fluted/Threaded
ACTION Bolt
CAPACITY 5RD
FEATURES Action: Bolt Caliber: 6.5 Creedmoor Barrel Length: 20" Capacity: 5+1 Trigger: TriggerTech Safety: Two-Position OAL: 39.75" Weight: 6.75 lbs Stock Description: Fixed Monte Carlo Twist: 1:8" Barrel Description: Fluted Threaded Muzzle: Omni Muzzle Brake Receiver Material: Stainless Steel Sights: None Barrel Length Range: 20" to 20.99" Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs Hand: Right Hand Stock Finish Group: Gray