Notify Me SKU: BPR40-65PRC-DAV
MODEL/DESC: Premier Series
Action: Bolt
Caliber: 6.5 PRC
Barrel Length: 22"
Capacity: 3+1
Trigger: TriggerTech
Safety: Two-Position
OAL: 39.75"
Weight: 6.75 lbs
Stock Description: Fixed Monte Carlo
Twist: 1:8"
Barrel Description: Fluted Threaded
Muzzle: Omni Muzzle Brake
Receiver Material: Stainless Steel
Sights: None
Barrel Length Range: 22" to 22.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right Hand
Stock Finish Group: Gray
Bergara Premier Series, Platinum Stalker, Bolt Action Rifle, 6.5 PRC, 20" Steel Fluted and Threaded Barrel, Omni Muzzle Brake, Cerakote Finish, Laminate Pepper, Gray Laminate Wood Stock, 3 Rounds BPR40-65PRC
UPC 043125065554
MFG Bergara
MFG NUM BPR40-65PRC
MODEL Premier Series
CALIBER 6.5mm PRC
TYPE Long Guns-Hunting Rifles
BARREL 20" - Fluted/Threaded
ACTION Bolt
CAPACITY 3RD
FEATURES Action: Bolt Caliber: 6.5 PRC Barrel Length: 22" Capacity: 3+1 Trigger: TriggerTech Safety: Two-Position OAL: 39.75" Weight: 6.75 lbs Stock Description: Fixed Monte Carlo Twist: 1:8" Barrel Description: Fluted Threaded Muzzle: Omni Muzzle Brake Receiver Material: Stainless Steel Sights: None Barrel Length Range: 22" to 22.99" Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs Hand: Right Hand Stock Finish Group: Gray